از 28 اسد روز استرداد، استقلال و افتخار مردم افغانستان طی محفل شاندارِ در فیروزکوه بزرگداشت به عمل آمد.

از 28 اسد روز استرداد، استقلال و افتخار مردم افغانستان طی محفل شاندارِ در فیروزکوه بزرگداشت به عمل آمد.
دو شنبه، ۲۷ اسد ۱۳۹۹
در این محفل نور محمد "کوهنورد" والی غور صد یکمین سال روز استقلال کشور را به مردم آزاده افغانستان به‌خصوص مردم غور تبریک گفت و افزود: خداوند ج برای همه انسانها حق زندگی و آزادی داده است. همه مکلف اند تا از جان و ملک و تمامیت ارضی خویش دفاع و حراست نمایند و در برابر تجاوز بیگانه گان جان فشانی کنند و سینه را به خاطر حفظ آرامشِ، استقلال و آزادی مردم و مادر وطن سپر نمایند.
آقای کوهنورد والی غور پیرامون روز 28 اسد روز استقلال کشور صحبت نموده و گفت: درست، این ایثار گری و جان فشانی در 28 اسد به وسیله جهاد و قهرمانی‎های مردم افغانستان و شاه آزادیخواه (غازی امان الله خان) صورت گرفت.
والی غور گفت: مردم مسلمان و قهرمان افغانستان، بعد از رشادت و جان نثاری و فشارهای داخلی و بیرونی توانستند استقلال کشور را مردانه وار به تاریخ 28 اسد بالای حکومت بریتانیا به قبولانند و همچنان این موفقیت بزرگ مردم افغانستان که همانا به رسمیت شناختن استقلال کشور از سوی بریتانیا و سایر کشورهای جهان بود، به خط زرین در سینه تاریخ کشور و جهان حک گردید.
در ادامه والی غور افزود: از این روز پر افتخار همه ساله مردم افغانستان، به عنوان روز استقلال کشور از زیر یوغ اجنبی ها، با سربلندی تمام در سراسرکشور، جشن می گیرند؛ شجاعت، مردانگی و ایثارگری مردم افغانستان، به خصوص مردان آزادی خواه وطن را برای مردم جهان به نمایش می گذارد.
در اخیر والی غور پیرامون وضعیت امنیتی غور صحبت نمود و گفت: به مردم غور اطمینان میدهم که نیروهای امنیتی و دفاعی ما شجاعانه و دلیرانه دفاع نموده و به دشمن اجازه نمیدهند که امنیت را در فیروزکوه مختل سازند چون دشمنان مردم افغانستان در روز های اخیر تبلیغات سرد را در فیروزکوه به راه انداخته تا ذهن مردم را تخریش نمایند که به هیچ صورت دشمن نمیتواند آرامش مردم را بر هم زنند.
سپس مولوی رمضان آخندزاده رییس ارشاد حج و اوقاف ضمن تبریکی روز استرداد و استقلال کشور را به مردم افغانستان به‌خصوص مردم شهید پرور ولایت غور تبریک گفته و پیرامون روز استرداد و استقلال کشور صحبت نمود و گفت: جنگ راه حل نیست و هیج قدرتی نمیتواند به‌زور خود را به بالای مردم افغانستان تحمیل نمایند، راه آبادی و آزادی مردم افغانستان اتحاد، هم پذیری است. تا اینکه صلح و ثبات پایدار در افغانستان بوجود آید و مردم ما به آسایش و ثبات دایمی برسند.
در اخیر محفل، با خوانش ترانه ها و دعای خیر و به امید افغانستان سربلند خاتمه یافت.